Nedostatečná slovní zásoba u maturity

 

Téma: Nedostatečná slovní zásoba

Vytvořil: Tutor

 

Nedostatečná slovní zásoba je oříšek, který maturant nerozlouskne o svatém týdnu, 2000 nových slovíček za týden nezvládne ani génius. S přípravou musíte začít dřív, proto vám dnes nabídneme pár tipů a triků, jak se s touto záležitostí vyrovnat efektivně a v rámci možností i příjemně.

 

1) Nová slovíčka v souvislostech

Učíte se slovíčka jako telefonní seznam? Nedělejte to. Představte si slovíčka jako puzzle – rozházené po stole žádný smysl nedávají, ale když z nich poskládáte obrázek, hezky do sebe zapadnou. Učte se slovíčka ve větách, vytvářejte jim příběhy, začleňte je do běžných situací. Neučte se 20–30 slovíček na téma restaurace, raději si na internetu vyhledejte a přečtěte recenzi nebo tip na restauraci. Představte si, že do té restaurace večer vyrazíte s přáteli, popřemýšlejte, jak si zarezervujete stůl, jak objednáte jídlo, co dobrého si vyberete z jídelníčku nebo jak si řeknete o dezert. A nic vám nebrání v tom svoji představu uskutečnit. 😉

 

2) Vědecké metody

Existuje mnoho vědeckých studií na téma, jak se správně učit. Většina z nich se shoduje na tom, že je nezbytné opakovat. Často se stává, že si slovíčka uložíte do krátkodobé paměti,

v testu nebo u zkoušky excelujete, ale o týden či dva už si nic z pracně naučené látky nevybavíte. Co dělat, aby se slovíčka uložila do dlouhodobé paměti? Zkuste “pravidlo jednoho”:

  • naučte se nové slovíčko
  • bezprostředně poté ho použijte
  • použijte ho znovu o jednu hodinu později
  • použijte ho znovu o jeden den později
  • použijte ho znovu o jeden týden později
  • použijte ho znovu o jeden měsíc později

 

Co myslíte, budete si slovíčko pamatovat o jeden rok později?

(V případě, že jste vědecky založení a máte rádi různé appky a programy, zkuste cokoliv s algoritmem SRS)

 

3) Citová vazba

Asi mi dáte za pravdu – nejlépe si pamatujeme to, co nás chytlo za srdce. Využijte tento fakt, když se učíte slovíčka. Představte si, že si chcete zapamatovat slovíčko “poster” a nedaří se vám to. Zkusíte aplikovat můj tip č. 1 a vytvoříte si (trochu nudnou) větu “There is a poster on the wall”. Nebo můžete zapojit fantazii a přidat něco, co máte rádi: “There is a Justin Bieber poster on the wall advertising his concert in Prague!!!”.

 

4) Škola hrou

Zahrajte si slovní hru, lehce a zdánlivě bez námahy zopakujete to, co už znáte a nasajete to, co ještě neznáte. Fanoušci stolních her, dejte si pauzu v učení a pozvěte spolužáky na partičku Scrabblu nebo Bogglu nebo turnaj v Hangmanovi. Pokud vás stolní hry neberou, můžete si na pikniku v parku zahrát slovní fotbal nebo asociace. A cestou do školy si vyluštěte křížovku nebo osmisměrku.

 

5) Číst a číst

Čtení je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak si rozšířit slovní zásobu. Když čtete, vstřebáváte určitý okruh slovní zásoby, který se v textu více či méně pravidelně opakuje. Slovíčko vnímáte v určitém prostředí a ve spojení s určitými pocity a asociacemi. Proto čtěte často a čtěte různé typy textů.

 

A rada nakonec: vnímejte jazyk všemi smysly, mějte oči i uši otevřené a to, co se naučíte, reprodukujte dál. Neučte se angličtinu jenom proto, abyste odmaturovali: oceňte její krásu a praktičnost a najednou se z učení stane úplně jiný příběh.

……………………………………………………

Tento článek si pro Vás připravila vzdělávací společnost TUTOR, jednička na trhu v oblasti přípravných kurzů na střední školy, maturitu a vysokou školu. Již od roku 2000 pomáhá TUTOR plnit sny tím, že rozšiřuje znalosti a zvyšuje vzdělanost.

……………………………………………………..

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.