We: Záhadné „we“, aneb matení nepřítele – angličtina

Téma: Záhadné „we“, aneb matení nepřítele

Vytvořil: AKCENT IH Prague

 

 

Některé živočišné druhy se dělají před nepřítelem většími a hrozivějšími.  Umím si představit, že vojsko může získat určitou výhodu, pokud se mu v nepříteli  podaří vzbudit dojem početní přesily.  Nejjistějším způsobem, jak početně zmást anglicky hovořícího kolegu, je bezpochyby doslovný překlad české věty: „Včera jsme šli s kamarádem na pivo.“

Věta „Yesterday we went with a friend for a beer“  vyvolává v nezasvěceném protějšku hned několik zajímavých myšlenkových hádanek. První z nich je určitá nejistota, že by měl z předchozího hovoru vědět, koho přesně slovo „we“, neboli „my“, zahrnuje. Jedinou jistotou je tu fakt, že pravděpodobnost zahrnutí  jeho samotného, tedy posluchače,  je v tomto případě malá. (To by si snad pamatoval!)  Další nejistota se právě týká počtu lidí, kteří se předešlého večera u piva sešli. Je přeci zřejmé, že zájmeno „we“ rovná se zpravidla dvěma a více osobám, z nichž jedna je, naštěstí, sám mluvčí.  To skýtá při porozumění určitou úlevu. Spolu se zmíněným kamarádem se proto na pivu sešly osoby nejméně tři, přičemž totožnost nejméně jedné z nich je stále poněkud mlhavá.

Pokud v tomto případě není matení nepřítele vaším záměrem,  bude rozhodně lépe vyhnout se tu zrádnému ‘we’.    Věta ‘I went out for a beer with an old friend of mine’ bude úlevně jasná, stejně jako použití tvarů „a friend and I”, nebo hovorovější  „me and my friend”.

 

Dobrá, a co tak malou zkoušku na závěr? Jak byste asi nejlépe zněly v angličtině tyto myšlenky a věty?

  1. Dovolenou plánujeme s přítelkyní vždy společně.
  2. S přáteli jsme procestovali celou Evropy.
  3. S bratrem jsme si nevšimli ničeho zvláštního.

 

Řešení:

  1. My girlfriend and I ( me and my girlfriend) always plan our holiday together.
  2. Me and my friends (my friends and I) have travelled all around Europe.
  3. Me and my brother (my brother and I) have not noticed anything unusual.

 

……………………………………………………..

Tento článek pro Vás připravila Jazyková škola AKCENT IH Prague s tradicí již od roku 1990. Jedná se o jednu z největších soukromých škol v České republice a nabízí vzdělání jak pro studenty, tak pro samotné pedagogy. K dispozici jsou kurzy angličtiny, němčiny, češtiny, španělštiny a francouzštiny.

……………………………………………………..

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy