Golfové hole pro amatérské hráče

Při zahájení Vašeho golfového dobrodružství je třeba pamatovat na jednu základní věc, kterou je výběr správného golfového vybavení. Především se jedná o golfové hole. Nákup jedné univerzální hole nevyřeší problém, protože neexistují univerzální golfové hole. Každá golfová hůl slouží pro jiné údery. V kompletní sadě golfisty, který se chystá na golfové hřiště by se mělo nacházet 14 holí, kde každá hůl slouží pro jiné údery. Začínající hráč nemusí mít ihned kompletní celou výbavu, bude na to čas postupně, během seznamování se s touto novou sportovní disciplínou. Amatérský startovní set by měl obsahovat základní golfové hole.

 

Základní golfové hole, čili startovní sada.

Začínající golfista by si měl pořídit klasické golfové hole. Mezi nimi nemůžou chybět žádné hole nezbytné na golfovém hřišti. Sada by měla obsahovat: driver, dřevo, hybrid, železo a putter. Každá z těchto holí slouží pro jiný úder a je využívaná na jiných etapách hry.

Driver, to je golfová hůl, kterou se začíná hra – úder se provádí z odpaliště a cílem je poslat míček na co nejdelší vzdálenost. Je to nejdelší golfová hůl. Od úderů touto holí záleží, jaké podmínky budeme mít na další etapu hry. Pro změnu puttery jsou golfové hole, kterými končíme hru na jamce. Údery putterem nemají za cíl vymrštit míček vysoko do vzduchu, ale účelem je, aby se míček kutálel po greenu směrem ke golfové jamce. Zmíněný dříve driver je dřevem číslo jedna. Dřeva to jsou golfové hole, které mají ze všech holí největší hlavu. Golfové hole tohoto typu slouží pro dlouhé údery a k překonání co nejdelší vzdálenosti na golfovém hřišti. Golfová hůl typu wedge pro změnu slouží k vymrštění míčku do výšky, ale na malou vzdálenost (lob wedge) a také k úderu do míčku z trávy na green (pitching wedge) a hry z písku (sand wedge). V golfovém bagu nesměji chybět ani železa. Jsou to hole různé délky a s různým sklonem úderové plochy. Delší golfová hůl má menší úhel sklonu hlavy, díky čemu golfový míček letí na delší vzdálenost. Železa se mezi sebou liší vzdáleností, na kterou jsou schopné poslat míček – alespoň 10 metrů vzdálenosti je rozdíl mezi jednotlivými železy.

Začínající golfista se musí vybavit všemi zmíněnými golfovými holemi, aby mohl smysluplně začít dobrodružství s touto sportovní disciplínou. Známe již druhy golfových holí, ale co dále? Stojí za to věnovat pozornost kvalitě, preciznosti a materiálu, ze kterého je golfová hůl vyrobena. Má to významný vliv na herní komfort, o kterém se vyplatí myslet již na samém počátku.

 

Jak vybrat golfovou hůl pro začínající hráče?

Golfové hole mají několik parametrů, kterým se vyplatí věnovat pozornost. Pro seznámení se s problematikou golfových holí se vyplatí nechat si před nákupem poradit od zkušeného golfisty nebo odborníka. O radu je možné požádat také golfového trenéra nebo clubfittera. Pouze zkušené v tomto sportu osoby budou vědět jaký zvolit k holi grip atp.

Nejvhodnější výběr hole je ovlivněn faktory, jako je vzdálenost hlavního ohnutí zápěstí od země, což se promítá do délky hole, kterou potřebujeme. V první řadě je výběr správné golfové hole ovlivněn naší výškou a délkou našich rukou. Velikost dlaně a způsob, kterým držíme golfovou hůl, má zase vliv na výběr rozměr gripu. Golfová hůl musí dobře ležet v ruce tak, aby golfista nemusel hůl příliš pevně držet, což ovlivní kvalitu úderu. Důležité je, aby vybrat grip se kterým se cítíme pohodlně. Na druhou stranu hmotnost shaftu se vybírá podle techniky švihu hráče a také podle jeho fyzických předpokladů – především podle toho, jakou sílou disponuje. Jinou golfovou hůl vybereme pro dítě nebo seniora, jinou pro zdatnou fyzicky osobu a často vybereme jinou pro ženu a jinou pro muže.

Bez ohledu na úroveň herní pokročilosti golfisty je vhodná volba golfových holí, čili tzv. fitting, klíčová, protože má velký vliv na hru. Za zmínku stojí také to, že golfové hole lze do značné míry přizpůsobit (personalizovat). To se promítá do herní spokojenosti a dosahovaných pokroků.

Na golfový fitting je možné se zapsat na webových stránkách golfového obchodu Golfchampion.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy