Kam po škole za zkušenostmi? Nejlépe do zahraničí

Blíží se vám maturitní zkouška a vy již přemýšlíte, kam povedou vaše další kroky? Ať už půjde o vysokou školu, nebo o první zaměstnání, chybu neuděláte, pokud vaše kroky povedou do zahraničí. V dnešním článku i o sbírání zkušeností v zahraničí proto povíme více.

 

V zahraničí se konečně naučíte cizí jazyk

Pokud jste nepatřili mezi opravdu svědomité žáky, kteří věnují cizímu jazyku maximum úsilí ve škole i mimo ni, pravděpodobně nedosahujete v cizím jazyce takové úrovně, jakou si představujete. Několik málo hodin týdně je zkrátka málo k tomu, aby se nám jazyk dostatečně vštípil do hlavy.

V zahraničí nemáte jinou možnost než cizí jazyk (ať už místní, nebo téměř kdekoliv angličtinu) od rána do večera aktivně používat. Díky tomu stačí i pár měsíců a vaše jazykové znalosti a komunikační schopnosti se změní k nepoznání. Pokud tedy chcete na svém druhém a třetím jazyce pracovat, zahraničí je nejlepší volbou.

 

Získáte nový úhel pohledu na svět

Ne nadarmo se říká, že kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem. Pokud navíc dlouhodobě žijete v odlišné společnosti a kultuře, získáte na mnohé věci odlišný pohled. V cizím státě mohou být jiné morální standardy, kulturní zvyklosti, ekonomický systém, politické zřízení či zkrátka jen odlišné veřejné mínění.

Tím, že v takové třeba jen trochu odlišné společnosti dlouhodobě žijete, mění se dlouhodobě váš pohled na svět. Dokážete se na totožný problém dívat z různých úhlů a chápat pohledy různých stran. To vytváří skvělé předpoklady například pro manažerské pozice, řízení lidí totiž vyžaduje pochopení a kompromisy.

 

Přinutíte se k věcem, které byste doma odmítli

Umíte si představit, že byste v České republice pracovali na těch nejméně vážených pozicích za minimální mzdu, přestože budete mít střední školu s maturitou? V zahraničí takové malichernosti řešit nebudete, a pokud nebude jiná možnost, sáhnete po čemkoliv. V nouzi se vám možná bude krátkodobě hodit i rychlá půjčka. A vy se dostanete opravdu pod tlak. Budete muset přemýšlet, jak se z problémů vymanit, a odrazíte se od dna. Velmi cenná zkušenost – sáhnout si na dno – kterou měli zástupci téměř všech našich předchozích generací, přitom dnes mnoha mladým studentům chybí.

 

Budete mít cennou zkušenost a konkurenční výhodu na trhu práce

Zaměstnavatelé jsou si vědomi toho, že studium i práce v zahraničí představují zpravidla mnohem náročnější výzvu než jejich tuzemské obdoby. Pokud chcete mít celoživotní výhodu na trhu práce, díky zahraničí ji „snadno“ získáte.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy