Písemná práce z angličtiny

 

Téma: Jak se připravit písemnou práci z angličtiny

Vytvořil: Tutor

 

V tomto článku naší minisérie se podíváme na to, jak si u maturity poradit s písemnou prací. Ačkoliv žijeme v době blogů, jen málo z nás se považuje za dobré spisovatele a jakékoliv eseje pro většinu z nás představují nutné zlo. Proto vám dnes poradíme, jak se na písemku správně připravit a jak si přípravu případně i užít a čemu se při psaní vyhnout.

 

Jak se na písemnou práci co nejlépe připravit?

1) Seznamte se s formátem

V první řadě je nezbytné, tak jako u ústní části maturitní zkoušky, znát formát písemné práce. Pojďme se proto s ním seznámit.

Písemná práce má dvě části:

  • první část je delší než druhá, musíte napsat 120–150 slov a můžou to být např. následující typy textů: dopis – formální nebo neformální; charakteristika, článek, vyprávění, popis. U každého z textů musíte prokázat znalost slovní zásoby i gramatických struktur a splnit určité formální náležitosti textu:
    • formální i neformální dopis: adresa pisatele i příjemce; datum; oslovení; text dopisu podle bodů zadání; rozloučení; podpis; charakteristika: nadpis, hlavní část podle bodů zadání, závěr; článek: nadpis, úvod, hlavní část podle bodů zadání, závěr; vyprávění: nadpis, úvod, hlavní část podle bodů zadání, závěr; popis: nadpis, úvod, hlavní část podle bodů zadání, závěr.
  • ve druhé části musíte napsat 60–70 slov a nejčastějším typem textu je e-mail, krátký dopis, vzkaz. Stejně jako v první části, i ve druhé části platí, že musíte prokázat znalost slovní zásoby a gramatiky a text musí splňovat formální náležitosti:
    • e-mail: e-mailová adresa příjemce, předmět e-mailu, oslovení, text podle bodů zadání, rozloučení, podpis; vzkaz: oslovení, text vzkazu podle bodů zadání, rozloučení, podpis.

 

Budu se opakovat, ale nezapomeňte: pozorně si přečtěte instrukce, neopomeňte žádný z bodů zadání, dodržte počet slov a nezapomeňte text rozčlenit na odstavce. A jak si nejlépe zapamatovat, co který typ textu musí splňovat a jaký styl použít? Doporučuji udělat si kartičky s krátkou informací a ukázkou každého typu textu.

 

2) Vytvořte si „slovní banku“

Učte se „útržky jazyka“, fráze, které se v různých typech textů běžně používají např. „Kind regards; convincing argument; I look forward to meeting you…“

Pomoci s tímto úkolem vám může Quizlet, znáte ho? Zkuste následující linky:

 

3) Poučte se z vlastních chyb

Zapisujte si chyby, které děláte, opravujte je a zapisujte si správné odpovědi. Využívejte zpětnou vazbu od učitele, poproste kamaráda – rodilého mluvčího, ať vás na chyby upozorní.

 

4) Učte se synonyma

Neopakujte pořád ta samá nezajímavá slova, obohaťte svoji slovní zásobu o synonyma/antonyma. Pomoci vám může slovník typu Thesaurus, např.

 

5) Pište (anglicky, of course)

Psaní si zlepšíte tak, že budete psát; nemusíte hned rozepsat román, na začátek zkuste jednou týdně třeba esej na konkrétní téma, nebo si založte blog, e- mailujte si s někým, kdo nemluví česky.

 

6) A nakonec…neignorujte naše rady.

Říkáte si, že maturita je ještě v nedohlednu, času na přípravu hodně? Čas rychle utíká a čím dřív s přípravou začnete, tím méně stresu budete mít. A až nastane den D, pomůže vám pár posledních tipů, jak na to:

  • Možná je to klišé, ale pozorně a důkladně si přečtěte instrukce a při psaní se snažte je přesně splnit. Nepište charakteristiku, pokud je v zadání vyprávění.
  • Nepřekračujte limit slov. „Čím víc, tím líp“ tady neplatí.
  • Nepodceňujte plánování, i dobrý kuchař si předem promyslí, jak na to. Psaní si naplánujte tak, abyste splnili zadání. Nesnažte se za každou cenu používat složité gramatické struktury, nezapomeňte, že krása je v jednoduchosti.
  • Podtrhněte si klíčová slova v zadání a po napsání textu se ujistěte, že jste nic nevynechali.
  • Nahraďte nezajímavá, vágní slova typu good, nice, bad atd. jejich zajímavějšími synonymy, např. perfect, pleasant, horrible.

 

Pár slov na závěr:

Zdokonalujte své slabiny. Dělá vám problémy gramatika, slovní zásoba, děsíte se mluvení? Zaměřte se na to, čeho se nejvíce obáváte, pořád je čas co-to se doučit, nacvičit. Tak se snažte! ☺ Good luck!

💾 Stáhnout materiál   ✖ Nahlásit chybu
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.